A dobozos vs egyéni szoftverfejlesztés kérdés eldöntése számos vállalat számára okoz fejtörést. Mindkét lehetőségnek vannak ugyanis eltagadhatatlan előnyei, viszont ezek gyökeresen eltérnek egymástól. Ha Te is azon gondolkodsz cégvezetőként, melyiket vezesd be vállalatodban, cikkünkben ehhez nyújtunk némi útmutatást!
A probléma a “dobozos” szoftverekkel…
A dobozos, kész szoftverek még mindig igen népszerűek. Ez nem véletlen: könnyen beszerezhetőek és általában olcsóbbak, mint az egyedi fejlesztésű szoftverek. Ám az egyedi fejlesztési megoldások, melyek a TeamCollabnál is elérhetőek, hamar megtérülnek a cég teljesítményének javulásában. Ugyanis gyakran előfordul, hogy ezek a kész szoftverek nem teljesen illeszkednek a vállalat igényeihez. Így a hiányzó, kulcsfontosságú funkciók vagy éppen a kellemetlen felhasználói élmény számos problémát okozhatnak.
…melyet az egyedi szoftverek képesek orvosolni
Az egyedi szoftverfejlesztésnél azonban a vállalat saját igényeire szabott szoftvert kaphat. Az elkészült program így tökéletesen illeszkedik majd a vállalati folyamatokhoz és igényekhez, segítve többek közt a sikeresebb projektek megtervezését is. Egy egyedi fejlesztésben minden a vállalatunk igényeiről szól. Az elkészült szoftver célja, hogy pontosan abban könnyítse meg a dolgát a cégnek és a kollégáknak, amely folyamatoknál, feladatoknál erre szükségük van.
Egy egyedi szoftver legnagyobb előnyei, a fentiek mellett az alábbiak:
- Jobb teljesítmény és hatékonyság: az egyedi szoftverek általában jobb teljesítményt nyújtanak, mint a kész, általánosan elérhető szoftverek. Ennek oka, hogy ezeket optimalizált módon lehet kialakítani, ezáltal növelve a hatékonyságot és csökkentve a hibalehetőségeket.
- Rugalmasság és skálázhatóság: az egyedi szoftverfejlesztés során a megoldás könnyen és gyorsan skálázható. Ezzel lehetővé válik az igények növekedése esetén az alkalmazás bővítése és fejlesztése.
- Adatbiztonság és adatvédelem: az adatbiztonság és adatvédelem az egyedi megoldásoknál könnyebben kezelhető. A fejlesztők ugyanis kifejezetten a vállalatunkra szabható, és számunkra fontos biztonsági követelményekre koncentrálnak.
- Hosszú távú költséghatékonyság: bár a kezdeti költségei magasabbak lehetnek, hosszú távon általában költséghatékonyabbnak bizonyul az egyedi szoftverfejlesztés. Nem kell ugyanis fizetnünk olyan funkciókért vagy licenszekért, amelyekre nincs szükségünk.
Egyedi szoftverfejlesztés lépésről lépésre
Miután felkérünk egy céget egy egyedi fejlesztésre, a tervezési folyamat lépéseibe általában bevonnak minket is, igényeink sikeresebb implementálása érdekében. Ehhez általában először a fejlesztők a vállalatunk igényeit és folyamatait igyekeznek megérteni, egy konzultáció keretében. Majd ennek alapján alakítják ki a szoftver funkcióit és felépítését.
Ha a fejlesztők valódi szakértők, akkor nemhogy nem tűnnek el, hanem folyamatosan kommunikálnak velünk. Ezzel is biztosítják a szoftver megfelelő kialakítását és funkcionalitását, melyet a demó verzió után élesben is tesztelnek.
Ahhoz azonban, hogy az egyedi megoldásnak, amit lefejleszttettünk a fejlesztőcsapattal, értelme legyen, alaposan át kell gondolnunk üzleti igényeinket és céljainkat. Emellett gondoskodnunk kell arról is, hogy lesz, aki betanítsa a dolgozóinkat majd az új program használatára.
A hosszabb lefejlesztési időt is lényeges szem előtt tartani a szoftverfejlesztési folyamat során. Így biztos, hogy nem ér minket csalódás a rendelés után.
Mindezen tényezők miatt, bár a kész, dobozos szoftverek gyakran könnyebben beszerezhetők és olcsóbbak, az egyedi szoftverfejlesztés sok esetben hosszú távon kifizetődőbb lehet. Az egyedi igényekre szabott szoftvert a vállalatunk akár évtizedeken át is használhatja, miközben teljes kontrollt gyakorlunk a fejlesztési folyamat felett is.
A megfelelő csapat kiválasztásával, és az igényeink világos kommunikálásával biztosak lehetünk benne, hogy a kész szoftver teljes mértékben meg fog felelni az igényeinknek.
borítókép: Hack Capital // Unsplash