A könyvelő kiválasztása nemcsak szakmai, hanem bizalmi kérdés is. Egyrészt a könyvelőnknek pontosan ismernie kell a vállalkozásunk jellegét és az arra vonatkozó adószabályokat, másrészt érzékeny adatainkat szükséges kezelnie, ezért elengedhetetlen a kölcsönös bizalom. Hogyan találjuk meg az ideális könyvelőt? Alábbi cikkünkben 7 konkrét tanácsot mutatunk!
1. Ellenőrizzük, szerepel-e a mérlegképes könyvelők listáján!
Akár a neten találtunk egy szimpatikus könyvelőt, vagy éppen az egyik ismerősünk ajánlott valakit, első lépésként ellenőrizzük a szakmai hitelességét. Ha szerepel a Pénzügyminisztérium listáján, az már biztató jel, de azért még érdemes néhány kört futni, mielőtt egyik vagy másik könyvelő mellett döntenénk.
Teljeskörű marketing tervezés és kivitelezés, kiszervezett marketing a DLX MEDIA-nál – a részletekért regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
2. Érdeklődjünk a referenciákkal kapcsolatban!
Könyvelő és könyvelő között is van különbség, hiszen egyes könyvelőirodák egy-egy speciális területre szakosodnak, vagy nem vállalják bizonyos tevékenységi körök és vállalkozások könyvelését.
Nem mindegy, hogy villanyszerelőként vagy dropshipping webáruház tulajdonosaként keresünk könyvelőt – utóbbi ugyanis lényegesen speciálisabb terület, és a nagyrészt egyszerű egyéni vállalkozókkal foglalkozó könyvelő szakmai tudás hiányában nem biztos, hogy vállalni fogja a feladatot.
Kérjünk tehát bátran referenciákat, és mindig kérdezzünk rá, hogy van-e releváns tapasztalata ugyanazon a területen, melyen mi is tevékenykedünk. Inkább járjunk utána mindennek, mint hogy később derüljön ki a szakmai deficit.
3. Tegyük fel a kérdést: “vállalja a felelősséget?”
Habár a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) kötelezi a könyvelőket egyfajta felelősségvállalásra, de anyagi felelősségvállalásra nem. Éppen ezért meg kell kérdezni a kiszemelt könyvelőt, hogy vállalja-e szerződésbe foglalva az anyagi felelősséget is. Így biztosak lehetünk abban, hogy a könyvelőnk hibája esetén kártérítést fogunk kapni.
TIPP: Küldjünk el mindig minden szükséges bizonylatot és dokumentumot könyvelőnk számára, hiszen ha a mi hibánk következménye a mulasztás, azért természetesen nem a könyvelőnk lesz a felelős.
4. Bizonyosodjunk meg a titoktartás vállalásáról is!
Vállalkozásunk adatainak védelme az egyik legfontosabb szempont, amelyet a könyvelőnknek biztosítania szükséges. A szerződésben tehát nemcsak a szerződés időszakára, hanem örökös időre kell szólnia a titoktartásnak.
Ezzel a lépéssel megelőzhetjük, hogy a vállalkozásunk pénzügyeivel vagy ügyfeleivel kapcsolatos adatok idegen kézbe kerüljenek.
5. Kérdezzünk rá, képvisel-e a NAV előtt!
Ha az adóhatóság ellenőrizné a vállalkozásunkat, vagy probléma merülne fel a könyveléssel kapcsolatban, a legjobb döntés, ha a könyvelőnk képvisel minket. Tartania kell a kapcsolatot a NAV-val, és minden könyvelést érintő kérdésre megfelelő választ szükséges adnia.
Természetesen a könyvelő kizárólag a saját munkájával kapcsolatban tud nyilatkozni, azaz csakis a számvitelről és az adózásról tud nyilatkozni.
6. Érdeklődjünk a személyes találkozások lehetőségéről!
Ugyan napjainkban már az online könyvelés és kapcsolattartás a legnépszerűbb, de mégis jó, ha időnként személyesen is tudunk konzultálni vállalkozásunk pénzügyeiről és a jövőbeli terveinkről.
Akár adózási formát szeretnénk váltani, vagy Kft alapítás a célunk, személyesen sokkal gyorsabb és gördülékenyebb átbeszélni a terveinket. Ha havi egy-két alkalommal kb. 1 órányi személyes találkozásra lehetőségünk nyílik, az mindenképpen pozitívum, és érdemes élni vele.
7. Kérjünk árajánlatot több helyről is!
Végül ne feledkezzünk meg az egyik legfontosabb tényezőről sem: a könyvelés áráról. Habár nem valószínű, hogy számottevő különbséget fogunk találni a könyvelőirodák árai között, de mindenképpen kérjünk ajánlatot több szimpatikus könyvelőtől is, miután tisztáztuk velük a fenti kérdéseket.
Fontos szempont, hogy ne csak az ár alapján válasszunk, hanem a szolgáltatás egészét vegyük figyelembe. Lehet, hogy az egyik könyvelő kicsivel drágábban dolgozik a másiknál, viszont ha több személyes találkozót biztosít, illetve ügyfélbarátabb hozzáállással rendelkezik, akkor garantáltan meg fogja érni az a néhány ezer plusz forint, amit elkér.
Ha megbízható és szakmailag képzett könyvelőt szeretnénk találni, kövessük a fenti lépéseket. Ne hamarkodjuk el a döntést, hiszen bizalmi kérdésről beszélünk, ezért inkább szánjunk időt a potenciális könyvelők és szolgáltatásaik alapos megismerésére. Vegyünk számításba minden fenti tanácsot, hogy a vállalkozásunk profi könyvelése miatt soha ne kelljen aggódnunk!
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek: