Gondolkodtál már azon, hogy miért nevezik sokan „rámának” az összes margarint, függetlenül attól, hogy melyik cég termékéről van szó? A válasz egyszerű: a Ráma mint márka olyan népszerűségre tett szert a margarinok piacán, hogy szinte összeforrott a margarin fogalmával. Ilyen a „vegeta” is, amelyet sokan az ételízesítő szinonimájaként használnak, de hallhattuk már a „rexona” megnevezést is olyan dezodorra alkalmazva, amely nem Rexona-termék volt.
Ahhoz, hogy egy cég sikeres legyen, nem feltétlenül szükséges, hogy az általa létrehozott produktum teljes mértékben azonosuljon az adott termékkategóriával a köztudatban, az azonban nagyon is fontos, hogy:
megkülönböztethető legyen a versenytársak termékeitől, vagyis, hogy társuljon hozzá egy márka.
A márka és annak „titkos” összetevői
A definíció szerint a márka egy jel, design, név, kifejezés, szimbólum, illetve ezek kombinációja. A célja az, hogy segítsen a fogyasztóknak megkülönböztetni egy bizonyos cég termékét vagy szolgáltatását a versenytársakéitól.
Továbbá a márka afféle „garancia” a gyártótól arra, hogy a vevők újra és újra hozzájutnak egy megszokott minőséghez. Magyarul: egy vadiúj Milka-termék esetében a vásárló nem fog hezitálni, hogy megvegye-e, nem fog tartni az ismeretlentől, hiszen a Milka név azt „ígéri” számára, hogy a megszokott minőségű, finom csokit rejti a „lila tehenes” csomagolás.
Ennél a példánál maradva: a lila csomagolóanyag fehér logóval, a mindenki által ismert, alpesi szarvasmarha grafikája, „a gyengédség még finomabb” szlogen mind a beazonosítást szolgálja, mindegyikkel azt éri el a gyártó, hogy az ő termékére asszociáljon a vásárló.
Ugyanígy, ha meghalljuk a Family Frost szignálját, akkor azonnal a fagyasztott termékeket árusító, sárga autóra gondolunk.
Tehát a márka része lehet egy szín, egy logó vagy bármilyen arculati elem, de akár egy dallam vagy egy szlogen is.
Egy cég márka nélkül…?
… olyan, mint az X-akták idegenek nélkül! Ha nem tudják a vásárlók a márkánkat egyszerűen azonosítani, és kiszűrni a mi termékünket vagy szolgáltatásunkat a konkurencia termékei vagy szolgáltatásai közül, akkor lehetetlen elérni, hogy minket válasszanak.
Ahhoz, hogy bizalom és lojalitás alakuljon ki, azon túl, hogy magas minőséget teremtünk, fontos, hogy meg tudjanak különböztetni minket a többi vállalattól. A márka továbbá a hitelesség megalapozója, de meghatározza az árat is: ha egy márka erős, bátrabban lehet mellé magasabb eladási árat rendelni.
Szakértői (személyes) márka vs. céges márkaépítés
Sok hiteles és erős márka mögött van egy arc is – egy olyan személy, akivel a vevők azonosulni tudnak, akiben megbízhatnak, akire felnézhetnek.
Az emberek sokszor szívesebben vásárolnak egy ismert személytől, akiről jó benyomásaik alakultak ki, mint egy személytelen cégtől, amelyhez nem kapcsolódnak különösebb érzések.
Különösen jó választás lehet a szakértői márka felépítése coachként, tanácsadóként vagy mentorként, de jó példa erre stratégiára Szafi sikersztorija is, akinek a cége diétás alapanyagokkal foglalkozik.
A márka a tulajdonos személye köré épült fel, a termékcsaládok sikeressége szorosan összekapcsolódik az alapító népszerűségével, aki YouTube-csatornát működtet, blogol, folyamatosan kommunikál a követőivel. A vásárló megbízik Szafiban, ezért megbízik a termékeiben is. Ezzel szemben céges márkaépítés esetén nem egy személy, hanem maga a vállalat és a terméke áll a középpontban, azok köré épül fel a marketingtevékenység.
Persze, a személyes és a céges márkaépítés nem csupán külön-külön, hanem együttesen alkalmazva, egymást erősítve is működhet.
Tartalommarketing és PR szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek:
Márkaépítés és tévhitek – a hármas toplista
„Kicsi vagyok én ehhez”
Régen talán így volt, és a márkaépítés elsősorban a „nagyok” eszköze volt, ma azonban a közösségi médiának és az online világ térnyerésének hála mindannyian megtehetjük, hogy kisebb anyagi ráfordítással is brandet építhessünk. Amin viszont nem lehet spórolni ebben az esetben, az az idő és az energia.
„Drága, nem éri meg”
A másik út, hogy megbízunk egy marketing ügynökséget egy jó honlap létrehozásával, arculattervezéssel, esetleg tartalomgyártással. Ennek nyilván ára van, azonban hamar meg fog térülni. Egy induló vagy kisebb vállalkozásnak pedig nagyon is szüksége van arra, hogy kiemelkedjen a versenytársak közül, s minél hamarabb elnyerje a vásárlók/ügyfelek bizalmát és rokonszenvét.
„Akkor erős a márkám, ha mindenki ismeri”
Nos, ez távolról sem igaz! Ha például nincs az ismeretségi körödben olyan személy, aki hallókészüléket hord, akkor elképzelhető, hogy még sohasem hallottál a Phonakról, pedig egy erős márka, az egyik legnépszerűbb a hallókészülékek piacán. Vagy térjünk vissza az előbbi példánkhoz, a Szafi-termékekhez! Ha nem vagy ételérzékeny, és nem követsz valamilyen speciális étrendet, akkor számodra ez egy ismeretlen márka lehet, miközben a diétázók körében mindenki ismeri a Szafi Reform- és a Szafi Free-termékeket.
Nem kell, hogy mindenki ismerjen – elég, ha a célcsoportod számára válsz láthatóvá a piacon!
Szakértői márkaépítés, tartalomgyártás eredményorientált cégeknek:
6 Comments