Gyakornoknak lenni manapság egy bevett dolog. Rengeteg diáknál, egyetemistánál fogalmazódik meg az igény, miszerint tanulmányai során szakmai tapasztalatra szeretne szert tenni. Az én esetemben sem volt ez másképp, így 2021 nyarán elhatároztam, hogy egy marketing ügynökség videós csapatában szeretnék tapasztalatokat szerezni. Kutakodni kezdtem a budapesti marketingügynökségek között, és szerencsémre gyorsan rátaláltam a DLX Media-ra. Ujvári Ádám beszámolója.
Végig néztem az elérhető pozíciók listáját, és videó vágó/operatőr pozícióra beadtam a jelentkezésemet. Pár nappal később kapcsolatba is kerültem a vezetőséggel. Hamarosan meg is kezdtem a munkát, minden sokkal gördülékenyebben ment, mint ahogy arra én számítottam. A cég azonnal elnyerte a tetszésemet, rövid idő alatt a csapat részesének érezhettem magam.
Most, 10 hónappal később, nyugodtan állíthatom, hogy életem egyik legjobb döntése volt, hogy belevágtam ebbe a kalandba. Elmondhatom, hogy ez idő alatt rengeteget fejlődtem mind szakmailag, mind emberileg. Megtapasztalni, hogy milyen egy profi környezetben dolgozni, egy kreatív csapat részesének lenni, illetve felelősségteljesen munkát végezni, mindeközben iskolai teendőimet maradéktalanul ellátni, egy elképesztő élmény.
A hozzáállás a legfontosabb!
Az alábbiakban néhány hasznos észrevételt, tanácsot szeretnék megosztani saját tapasztalataimból merítve, melyek hasznosak lehetnek a sok ezer diáktársamnak, akik hasonló cipőben járnak.
Sokan gondolják úgy, hogy dolgozni suli mellett nem kivitelezhető, hogy az egyik mindenképp a másik rovására fog menni. Emiatt többen úgy döntenek, majd csak a diploma megszerzése után szerzik meg az első munkatapasztalataikat. Egyesek eltántorodnak, mondván, hogy ez nekik nem menne, mivel sosem dolgoztak még, így nem tudnák elvégezni a rájuk bízott feladatokat. Ez persze érthető. A legelső munka megkezdése mindig egy nehéz ügy.
Én személy szerint nagyon féltem belevágni ebbe az egészbe, úgy véltem, munkatapasztalat nélkül mindenhonnan elküldenek majd. Azonban gyorsan bebizonyosodott, hogy tévedek. A jelentkezési procedúra során őszintén elmondtam, hogy nincs szinte semmi tapasztalatom, hogy nem igazán értek ehhez az egészhez, viszont a legfőbb motivációm a tanulás, szakmai fejlődés. Meglepetésemre azt a választ kaptam, – amit azóta egy szuper hozzáállásnak vélek – hogy „A hozzáállás a legfontosabb, minden egyéb fejleszthető.”
Így mindkét fél tisztába került a másik motivációival, elvárásaival, és egy bizalmon alapuló együttműködés vehette kezdetét. Számomra ebből a legnagyobb tanulság az volt, hogyha valamit szeretnék, viszont valamiért úgy hiszem, hogy az számomra nem elérhető, egy próbát mindenképp megér. Nincs ez másként a munka világában sem, főleg diákként, a legelső tapasztalatok megszerzésekor.
Az első munkák a gyakornoki programomban
Miután mindez lezajlott, megkezdődtek az első munkák, egyre ismered meg a céget, idővel egyre rutinosabbnak érzed magad. Egyszercsak azonban megérkeznek a komolyabb feladatok, nagyobb kihívást jelentő munkák. Mivel egyre inkább a csapat része vagy, kialakul benned egyfajta felelősségérzet a feladatok precíz elvégzése iránt. Mindezek mellett az egyetemen rengeteg feladatod van, ott is teljesítened kell.
Sokak számára ez ijesztőnek hangozhat. Egyesek nehezen tudják elképzelni, hogy ebben mi a jó egyáltalán. Pár hónap elteltével volt, hogy én is eljutottam arra a pontra, hogy nem tudtam, hogyan fogom tudni egyszerre jól végezni a munkám és mindent megtanulni egyetemre.
Úgy éreztem, semmi szabadidőm nincsen, mindig csak a kötelességeimet látom el. Ekkor határoztam el, hogy sokkal tudatosabban kell csináljak mindent. Eldöntöttem, hogy mindennek meghatározom a maga idejét. Amikor dolgozom, akkor dolgozom, amikor tanulok, akkor tanulok, és ha szabadidőm van, akkor pihenek.
Marketinges munkakör révén szinte csak egy laptopra és internet elérésre van szükség a munkavégzéshez, kis túlzással bármikor bárhonnan dolgozhattam. Ez számomra nem volt működőképes, és úgy döntöttem, inkább a budapesti irodából fogok kizárólag dolgozni. Így teljesen el tudom különíteni a munkát minden egyébtől, és sokkal jobban rá tudok koncentrálni a feladataimra.
Azóta napjaimat alaposan megtervezem, napi és heti listákat vezetek, hogy tisztán lássam, mik a teendőim. Emellett hatalmas segítséget nyújtott számomra a DLX Média csapata, akikhez bármi probléma esetén mindig őszintén fordulhattam. Tisztában vannak vele, hogy a suli az első, és ezzel kapcsolatban mindig támogatóan léptek fel, többek között az egyetemen kötelező szakmai gyakorlatomat is el tudtam náluk végezni.
Egyetem mellett dolgozni
Összességében úgy gondolom, hogy egyetem mellett dolgozni, egy rendkívül fontos dolog. Tanulmányaink egy korai fázisában megismerni, hogy is fog pontosan kinézni mindez, amikor lediplomázunk, nagyon sok szempontból hasznos. Gyorsan világossá válik, hogy az iskolában tanultak elképesztően fontosak, viszont a gyakorlatban sokszor egészen másként működnek. Arra jöttem rá, hogy a munkák javát csak úgy lehet elsajátítani, ha az ember csinálja.
Sokat lehet profitálni továbbá pusztán abból, hogy az ember viszonylag korán megtanulja, hogyan lehet összeegyeztetni a különböző feladatait, kötelességeit. Ezek mind olyan készségek, amik a felnőtt élethez elengedhetetlenek. Hálás vagyok, hogy ezt napi szinten véghez vihetem, mindezt úgy, hogy közben rengeteget tanulok.
Remélem sikerült egy kis betekintést nyújtanom milyen is egy marketing gyakornok élete, és mindenkit csak bíztatni szeretnék arra, hogy próbálkozzon hasonló pozíciók megszerzésére. Még ha időnként nehéznek is tűnik, mindenképp megéri. Nagyon jó érzéssel tud eltölteni, mikor belegondolok, hogy becsületesen elvégeztem a teendőimet mind a munkahelyemen, mind az iskolában.
Ujvári Ádám, DLX MEDIA
2 Comments