Ha marketing stratégiát szeretnél összeállítani, a legjobb helyen jársz. Az alábbiakban 7 könnyen értelmezhető, kézzelfogható lépést ismerhetsz meg, amelyek alapján napról napra teljes tudatossággal haladhatsz a növekedés útján. Hogyan készíts a vállalkozásod számára gyümölcsöző stratégiát? Tarts velünk, mutatjuk!
Mi az a marketing stratégia?
A marketing stratégia a vállalkozásod azon terve, amellyel eléred a célközönséged, hogy megvásárolják a termékeid vagy szolgáltatásaid. A marketing stratégiában a vállalati kultúra értékeitől kezdve a kulcsfontosságú márkaüzeneteken át egészen a célközönség tulajdonságainak részletes bemutatásáig és a használatos marketing csatornák listájáig minden megtalálható, ami egy vállalkozás sikeres haladásához szükséges.
Akárcsak a Forma1-ben, a labdarúgásban vagy éppen a bokszban, úgy a vállalkozások versenyében is csupán egy alaposan kidolgozott terv segíthet a kitűzött célok elérésében – ez a kiforrott terv lesz a marketing stratégia.
Miért fontos vállalkozásod számára?
- Átfogó képet ad a konkurensek működéséről.
- Pontosan behatárolja a célközönséged.
- A megfelelő marketing csatornákon át juttatja el üzeneteid a fogyasztókhoz.
- Konkrétan mérhető eredmények alapján csiszolhatod a kampányaid és folyamataid.
- A-tól Z-ig minden megvalósítandó marketing lépést tartalmaz, így “már csak csinálni kell”.
Marketing stratégia kialakítása 7 lépésben
Az alábbi mintával már lesz egy konkrét vázad, amely alapján hozzáláthatsz a terved kidolgozásához. Nézzük, hogyan történik a marketing stratégia felépítése:
1. Végezz versenytárselemzést!
Először is nézz szét a konkurencia háza táján, és igyekezz rendszerszinten átlátni a működésüket.
Térképezd fel a termékeik vagy szolgáltatásaik árát és minőségét, ellenőrizd, hogy a közösségi médiában is aktívan jelen vannak-e, továbbá keress vásárlói visszajelzéseket, hogy minél többet megtudj a versenytársaidról. Minél jobban megismered a piaci szegmensed szereplőnek erősségeit és gyengeségeit, annál versenyképesebb stratégiával állhatsz elő.
2. Hozz létre buyer persona-t!
A buyer persona egy részletes leírást jelent a célcsoportod egyetlen konkrét, megszemélyesített alakjáról. Azaz a buyer persona az az ideális vevő, aki akár most is beléphetne az ajtón, és a motivácóit, vágyait és félelmeit tekintve egyaránt átlagos vásárlónak nevezhetnénk.
Buyer persona létrehozásával:
- könnyebben kialakíthatod a kommunikációs stratégiát,
- és az árakat is megfelelően pozicionálhatod.
Végre úgy írhatsz szöveget, úgy készíthetsz image videót, vagy úgy indíthatod útjára a podcastod, hogy egy könnyen elképzelhető, “hús-vér” buyer persona áll majd a rendelkezésedre, akinek szinte olvashatod a gondolatait.
Mire kérdezz rá a buyer persona készítésekor?
Mielőtt belevágnál: Ha nem egy konkrét szakma dolgozóit célzod meg a termékeiddel, érdemes többes számban feltenni a kérdéseket, majd ezután tovább szűkíteni a kört. Autóillatosító értékesítése esetén például kevésbé számít, hogy biztonsági őr vagy UX designer a vásárló, a lényeg, hogy a fontos tényezőkben hasonlítsanak egymásra: legyen autójuk, fordítsanak figyelmet járművük igényességére – és persze érje meg számukra a termék az árát.
- Kik ők? (Életkor, lakhely, demográfiai adatok)
- Mi a munkájuk? (Átlagos keresetűek? / Felfelé ívelő középvezetők? / Jól menő vezérigazgatók?)
- Hogyan néz ki egy átlagos napjuk? (Mennyire feszültek? / Kiknek tartoznak elszámolással? / Kikért éreznek felelősséget?)
- Mi okoz napi szinten fájdalmat vagy ingerlékenységet, amit a terméked vagy szolgáltatásod oldhat meg?
- Mely értékek fontosak számukra? (Az alacsonyabb ár vagy inkább a szolgáltatás minősége?)
- Hol keresnek információt és megoldást? (Google, közösségi média, YouTube, TV, helyi újság?)
- Milyen tulajdonságok alapján választanak eladót vagy szolgáltatót? (Több mint 20 év szakmai tapasztalat? / A legkorszerűbb technológia használata? / Speciális megoldások kínálása egy piaci szegmensen belül?)
- Mik a leggyakoribb kifogásaik? (“Az összes klíma csak úgy zabálja az áramot, gondolom ez sem kivétel.” / “Szívesen lecserélném végre ezt az ezeréves bejárati ajtót, de a csere során mindent szét fognak verni a munkások, háborús övezet lesz az otthonom.”)
3. Válaszd ki az ideális marketing csatornákat!
Hol fogod megszólítani a közönséged? A buyer persona alapján már tudnod kell, hogy mely platformokon mozognak a leendő ügyfeleid vagy vásárlóid.
Az online marketing csatornákon pedig organikus módon és fizetett hirdetések segítségével is generálhatsz forgalmat. Például a Google keresőben keresőoptimalizálással (SEO-val) az organikus, azaz a nem fizetett találati pozíciókat foglalhatod el, PPC hirdetések készítésével pedig a fizetett, azonnal felbukkanó találatok között jelenhetsz meg.
Válaszd meg jól a marketing csatornákat, hiszen nem mindegy, hogy a Facebookon szörföző 40-60 éves korosztályt szeretnéd elérni, vagy éppen a YouTube és TikTok világában utazó huszonéveseket.
4. Vágj bele a tartalomgyártásba!
Jöhet a leggyakorlatiasabb rész: a tartalomkészítés. Immár minden szükséges információ a kezedben van, hogy a közönségedre szabott tartalmak készítésével felpörgesd a marketing kampányaid.
Ha önállóan készíted a weboldaladon és a közösségi médiában, illetve számos más platformon megjelenő tartalmaidat, mindenképpen kérd ki külsős szakértők véleményét is. Ha pedig úgy érzed, nem a te világod a szövegírás és a videóvágás, ne vesztegesd az időd – csináld inkább azt, amiben igazán jó vagy, és bízd szakértői csapatra a tartalomgyártást!
Mire figyelj?
- A tartalmaid legyenek konzisztensek, azaz a kommunikáció stílusa minden platformon maradjon egységes. Erre kiemelten figyelj, hiszen pillanatok alatt porig rombolhatja a branded, ha a Facebookon futó videókampányod totálisan ellentétes hangnemben szólítja meg a nézőket, mint a YouTube-on futó hirdetéseid.
5. Mérd az eredményeket!
Egy működő marketing rendszerben a döntéshozók az érzelmek és vélemények helyett elsősorban a konkrét adatokra alapoznak.
Akár minimális költségvetésű Facebook hirdetéseket futtatsz, akár az újonnan elkészült weboldaladat csiszolgatod a modern SEO szempontok szerint, a lényeg, hogy amit csak lehet, mérj szoftveresen.
Mely szoftverekkel mérheted a marketing eredményeid?
- Google Analytics
- Google Search Console
- Adobe Analytics
- Hootsuite
- GTMetrix
6. Optimalizálj!
Rendszeres időközönként ellenőrizd a kampányaid sikerességét, majd a szoftverekkel mért adatok alapján igyekezz javítani rajtuk.
Ne ijedj meg az optimalizálástól, hiszen ez nem azt jelenti, hogy az az előtti munka fölösleges volt, hanem sokkal inkább azt, hogy a hibákból és mellofogásokból tanulva lépésről lépésre tudatosabban haladhatsz az egyre nagyobb profit felé.
TIPP: Készíts A/B tesztet a weboldaladon. Például a hirdetésedből beérkező “A” felhasználóknak a KOSÁRBA gomb zölden, a “B“ felhasználóknak pedig pirosan jelenjen meg. Majd legalább 100 látogató adatai alapján vesd össze a kettőt, és keress egy új színt a rosszabbul teljesítő helyére. Ugyanezt megteheted a gomb szövegével vagy formájával is.
Legyen ez a hármas jelszó előtted:
- Tervezz, tesztelj, optimalizálj!
7. Ha valami nem megy, kérj szakértői segítséget!
Ha a Facebookra készített posztok nem hozzák a számokat, ha az Instagramra feltöltött képek alig váltanak ki reakciót a követőidből, vagy éppen a keresőoptimalizálás szerteágazó útján akadtál el, fordulj minél hamarabb marketing szakemberekhez. Így idő- és pénzégetés helyett a közönséged igényeire szabott tartalmakkal, a piacon már bizonyított szakemberek segítik fellendíteni vállalkozásod forgalmát.
Marketing stratégia összeállításával soha nem fogsz vaksötétben tapogatózni a piacon, hanem mindig tudatosan haladhatsz a vállalkozásoddal kitűzött céljaid megvalósítása felé. A fenti 7 lépés segítségével már elkészítheted azt az alapvető stratégiát, amellyel egy megfelelő termék vagy szolgáltatás esetén érvényesülhetsz a piacon. Dolgozz minél részletesebben a marketing stratégiád felépítése során, hogy az eredményeid szemmel láthatóan, napra napra növekedjenek!
Olyan csapatot keresel, akik nemcsak elkészítik, hanem A-tól Z-ig ki is vitelezik a marketing stratégiát? A DLX MEDIA csapatával készen állunk vállalkozásod felpörgetésére. Keress minket bizalommal!
9 Comments