Az MBTI teszt, melyet Myers Briggs-teszt néven is ismerhetünk, az egyik legnépszerűbb személyiségteszt világszerte, melyet előszeretettel alkalmaznak a vállalatok is, különösen a humánerőforrás-menedzsment, azon belül is a kiválasztási területen. Az MBTI teszt főként arról szolgáltat információt, hogy kitöltője hogyan hozza meg a döntéseit, hogyan gondolkodik, érez és cselekszik, illetve hogyan érzékeli és ítéli meg a környezetét. Ha érdekel, hogy pontosan mit árulhat el rólad vagy (leendő) kollégádról a Myers Briggs-teszt, olvass tovább!
Mi az az MBTI teszt?
Az MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) egy viszonylag hosszú, eldöntendő kérdésből álló teszt, melynek megalkotása Katherine Cook Briggs és lánya, Isabell Myers nevéhez fűződik, és Carl Gustav Jung modelljéből indul ki.
Lényegében tipikus viselkedési mintákat és preferált funkciókat rögzít. Kiértékelésével az emberi temperamentum tizenhat különböző típusba sorolható be.
Az MBTI szerint az egyén viszonyulása a világhoz, döntéseinek a mozgatórugói, a világról szerzett információi megszerzésének és feldolgozásának módja négy ellentétpár segítségével ismerhető meg, amelyek a következők:
Introvertált – extrovertált
Míg az introvertált típus visszahúzódóbb, és „befelé”. Az ilyen emberek nehezebben kommunikálnak, ugyanakkor mélyebb kapcsolatokat ápolnak, mint extrovertált társaik, és általában körültekintőbbek, alaposabbak is náluk.
Az extrovertált típus figyelmének középpontjában a külvilág áll, amelyből rengeteg információt képes befogadni.
Remekül helytáll olyan munkakörökben, ahol fontos a kommunikáció, a közlékenység és a környezettől érkező ingerek feldolgozása.
Ha érdekel a munkáltatói márkaépítés, teljeskörű marketing, videó készítés a DLX MEDIA-tól – Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
Érzékelő – intuitív
Az érzékelő inkább a tényekre, az érzékszervek segítségével észlelhető információkra épít. Nagyon gyakorlatias, jól teljesít a rutinfeladatokban.
Gyenge pontja a nem túl gazdag fantáziája és az, hogy hajlamos leragadni lényegtelen részleteknél.
Ezzel szemben az intuitív személyiség a belső, zsigeri megérzésekre és benyomásokra, asszociációkra támaszkodik.
Ő az, aki „olvas a sorok között”, és gyakran összehasonlítások révén érti meg a dolgokat.
Képes nagyobb rendszerek átfogó megértésére, hosszú távra tervez, ugyanakkor a precizitás, a részletekre való odafigyelés problémát okozhat számára.
Gondolkodó – érző
A gondolkodó típusba tartozó ember döntéseit racionálisan hozza meg. Meglátja a világ ok-okozati összefüggéseit, és igyekszik felismerni, elemezni, megérteni annak problémáit.
Kiválóan helytáll olyan pozíciókban, amelyeknél „hideg fej” és gondos mérlegelés szükséges.
Az érző kategóriába sorolható ember érzelmi alapon, „ösztönösebben” dönt, és mindig, minden körülmények között az embert helyezi a középpontba.
Jól teljesít olyan munkakörökben, ahol nagyfokú empátiás készségre és kreativitásra van szükség, illetve, ahol tanácsokat adhat, gondoskodhat másokról.
Megítélő – észlelő
A megítélő hajlamos a gyors döntésekre és a dichotóm gondolkodásmódra, szereti, ha a dolgok egyértelműen kategorizálhatók.
Kitartó és határozott, alaposan megtervez minden lépést a cél felé vezető úton. A váratlan helyzetekre azonban nehezebben reagál, hiányzik belőle a spontaneitás és a gyors újratervezés képessége.
Ezzel szemben az észlelő típusú ember rugalmasabb, könnyebben dolgozza fel az új információkat, és a megváltozott körülményekhez is könnyebben alkalmazkodik.
Jól tud rögtönözni, és a helyzetek spontán lereagálását részesíti előnyben a precíz tervekkel szemben.
Gyengéje, hogy nehezebben tartja meg a fókuszt, és nehezére esik bármiféle rendszert bevezetni az életébe.
Myers Briggs szerint mindezek a tulajdonságok minden emberben jelen vannak, de eltérő mértékben. Különféle kombinációjuk alapján a tesztet kitöltők tizenhat személyiségtípusba oszthatók.
Mire használják az MBTI tesztet?
A Big Five modellel ellentétben az MBTI tesztet a pszichológia máig sem ismeri el teljes mértékben, bár napjainkban egyre több pszichológusi rendelőben is használják. A kritikusok arra panaszkodnak, hogy a tesztből hiányoznak az igazán valid adatok és empirikus bizonyítékok.
Ezzel szemben előszeretettel alkalmazzák az MBTI tesztet humánerőforrás-menedzsment területen, a kiválasztási folyamatok során, hiszen az MBTI-vel könnyen kideríthető, hogy a jelöltek kompatibilisek-e az adott munkakörrel, rendelkeznek-e azokkal a készségekkel és képességekkel, amelyek alkalmassá teszik annak betöltésére.
A személyiségtesztek – köztük az MBTI – kitöltetésével a vállalatok hatékonyabbá tudják tenni HR folyamataikat, ugyanis a tesztek alapján gyorsan, hiteles információt kapnak a jelöltjeikről.
Nem kell a felvételt követően hónapokat várni, mire a cég megismeri annyira az új kollégát, hogy el tudja dönteni, alkalmas-e a rábízott feladatkör elvégzésére, mivel a temperamentuma legmeghatározóbb tulajdonságait már a teszt alapján megismerik.
Ezzel pedig rengeteg időt és még több felesleges kört spórolhatnak meg.
Szintén jól használható az MBTI teszt pályaválasztásnál, de különféle önismereti tréningeken, személyiségfejlesztő foglalkozásokon is előszeretettel alkalmazzák.
És persze, bárki kitöltheti a tesztet, aki szeretne jobban tisztában lenni saját temperamentumával, erősségeivel és gyengeségeivel.
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek: