A munkaerő toborzó videó nem új találmány, ám Magyarországon még elég kevés vállalat alkalmazza marketing stratégiája részeként, pedig egy igazán hatékony eszköz a betöltetlen pozíciók problematikájának kezelésére. Emellett számos más előnyt is tartogat a cégek számára. Ha érdekel, hogyan segíthet a munkaerő toborzó videó megoldani a munkaerőhiányt, és miként javíthatja a vállalatod megítélését, olvass tovább, mert ebben a cikkben minden fontos infót megosztunk erről a videótípusról!
Mit jelent a munkaerő toborzó videó?
A munkaerő toborzó videó segít a cégeknek, hogy extra gyorsan megtalálják a legjobb szakembereket a csapatba, egyúttal növelheti a meglévő kollégák lojalitását, a cég presztízsét, és kiválóan hat a vállalat employer brandingjére, vagyis a munkáltatói márkaépítésére.
A munkaerő toborzó videók egyszerre mutatják be a nézőknek a céget, a munkakört, a munkatársakat, és képet adnak a munkahelyi kultúráról, illetve a vállalat legfontosabb értékeiről.
Napjainkban a legtöbb vállalat küzd a folyamatos munkaerőhiánnyal. Az üres pozíciókat egyre nehezebb betölteni, nincsenek jelöltek, vagy nem a megfelelő szakemberek jelentkeznek a meghirdetett munkakörökre.
Ennek a problémának több oka is van. Az országos szinten tapasztalható munkaerőhiány mellett a cégeknek egyre nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük, ha ki akarnak tűnni a „zajból”.
Egy „mezei”, szöveges álláshirdetés egyre ritkábban elég ahhoz, hogy megtaláld a hiányzó csapattagot, hiszen az álláskereső platformok, de még a social media felületek is telis-tele vannak valós és nem valós állásajánlatokkal.
Segítségre van szükséged videó készítésben? Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
A célcsoportot nehéz elérni és megszólítani, ráadásul a jó jelöltekért ma már ugyanolyan kiélezett verseny zajlik a munkaerőpiacon, mint a vásárlókért a termékek és szolgáltatások piacán.
Ahogy egyre inkább jellemző a vásárlás előtti alapos tájékozódás, úgy az álláskeresők is egyre inkább igénylik azt, hogy a lehető legtöbb információt birtokolják a cégről, ahova beadják a pályázatukat.
Ha a munkaadó szeretné magáénak tudni az adott terület legjobb szakembereit, elérhetővé kell tennie a legfontosabb infókat, méghozzá olyan módon, hogy az üzenet által pozitív kép alakuljon ki a cégről, és vonzóvá váljon a vállalat a leendő munkavállaló számára.
Erre a videó a legjobb eszköz, hiszen egy jól sikerült felvétel izgalmas, egyedi és szórakoztató módon, az érzelmekre hatva, mégis könnyen érthetően adja át az információkat a nézőknek, növelve annak esélyét, hogy a tartalom megtekintése után minél többen a jelentkezés gombra kattintsanak.
Miért pont a videó?
Felvetődhet a kérdés, hogy miért pont egy multimédiás kontent fogja majd orvosolni a fent részletezett problémákat.
Esettanulmány videó, rendezvény videó, cégbemutató vagy videós podcast? segítünk! Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
Az ok a videós műfajok népszerűségében és a közönségre gyakorolt hatásában keresendő.
A videó több érzékszervre és az érzelmekre is képes hatást gyakorolni, sokkal erőteljesebben, mint egy szöveges tartalom vagy egy vizuális anyag.
Alkalmas arra, hogy komplex, bonyolult információkat adj át vele nagyon egyszerű, mindenki számára érthető módon.
Egy jól sikerült munkaerő toborzó videóval olyan dolgokat is érzékeltetni tudsz, amelyet egy szimpla, szöveges hirdetéssel képtelenség.
Átadhatsz ugyanis hangulatokat, érzékeltetheted, milyen a miliő a cégednél, és egy kamerába beszélő ember sokkal erőteljesebb hatást tud gyakorolni a nézőkre, sokkal jobban meg tudja szólítani és nyerni őket, mint bármilyen más típusú üzenet.
Olyan első benyomást tudsz tenni az álláskeresőkre, amilyenre más eszközökkel nincs lehetőség, és könnyen előfordulhat, hogy azok a nézők is rákattintanak a videó után a jelentkezés gombra, akik nem álláskeresési szándékkal indították el a kisfilmet.
Arról nem is beszélve, hogy – mint említettük – hazánkban még nincs nagy divatja a toborzást támogató videóknak, így könnyen ki tudsz tűnni általa a töméntelen mennyiségű állásajánlat közül.
És van még egy egyszerű oka a videók hatásosságának: ezeket a tartalmakat preferálják a médiafogyasztók, magyarul erre van kereslet.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy több mint 30%-kal magasabb a jelentkezési arány azoknál a hirdetéseknél, amelyek videót is tartalmaznak, és a meglévő alkalmazottak nagyobb valószínűséggel osztják meg saját ismerőseikkel a kreatív, egyedi, videós tartalmat, mint egy átlagos álláshirdetést.
Ráadásul a fiatalabb korosztályt is könnyebb megnyerni egy trendi, multimédiás üzenettel, mint bármilyen más tartalomtípussal.
Sokoldalú felhasználhatóság
A multimédiás kontenteket rengeteg módon felhasználhatod: feltöltheted a céges weboldaladra, esetleg a saját karrieroldalatokra, ha rendelkeztek vele, de kihasználhatjátok a videómegosztó platformok népszerűségét is, hiszen a YouTube-ot és a TikTokot az internetezők többsége ma napi szinten használja.
És persze, a munkaerő toborzó videónak ott a helye az álláshirdetés mellett is, a hirdetéshez létrehozott landing oldalon, de megosztható a közösségi média felületeken (Facebook, Insta, LinkedIn), kiküldhető e-mailben, és beilleszthető szöveges tartalomba (cikkekbe, hírlevelekbe stb.) is.
Mit tartalmazhat egy munkaerő toborzó videó?
A videóban beszélhetsz természetesen röviden a feladatkörről, a munkakörnyezetről, a jelölttel szembeni elvárásokról, illetve kiemelheted az előnyöket, amelyeket a céged kínál munkavállalóinak – mintegy ráerősítve az álláshirdetés információira.
Fontos, hogy a néző számára világos legyen, mit nyer azzal, ha a munkatársatok lesz!
A legjobb és leghitelesebb, ha ezeket egy már meglévő kolléga mondja el.
Tipp: Érdemes forgatás előtt kérdőív vagy személyes interjú formájában megkérdezni a munkatársakat, hogy miért szeretnek a cégnél dolgozni, és ez alapján megfogalmazni a legfontosabb értékeket, amelyek segíthetnek a vállalathoz csábítani a munkaerőt. Ez a munkáltatói értékígéret (EVP = Employee Value Proposition), amellyel nem csupán az új jelentkezőket vonzhatod be a vállalathoz, hanem a meglévő munkatársakat is elkötelezettebbé teheted.
Emellett bemutathatod magadat, a cégedet, bepillantást engedhetsz a vállalat kulisszái mögé, bevághatsz egy cégbemutató vagy egy imázsfilmet, de akár korábbi céges rendezvény videóidat is felhasználhatod, hogy minél komplexebb képet tudj kialakítani a munkahelyről az álláskeresőkben.
Segítségre van szükséged videó készítésben? Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
Tippek munkaerő toborzó videó készítéséhez
- Alapos tervezés (a célcsoport és a konkurencia megismerése)
Mielőtt hozzálátsz a videózáshoz, határozd meg a célcsoportot, vagyis definiáld minél precízebben a leendő munkatársat, hogy a lehető legjobban rá tudd szabni a kontent stílusát és tartalmát!
Ha nagyjából tudod, milyen kollégát keresel, átgondolhatod, milyen értékeket preferálhat nagy valószínűséggel, vagyis tudni fogod, mit kell kihangsúlyoznod a videóban ahhoz, hogy megnyerd őt a cégnek!
Érdemes kicsit kutakodni, hogy a versenytársak milyen előnyöket kínálnak leendő munkavállalóiknak, és milyen eszközökkel igyekeznek magukhoz csábítani az új munkaerőt, hiszen őket kell majd leköröznöd, hogy az álláskeresők a te cégedet válasszák a konkurencia helyett!
Esettanulmány videó, rendezvény videó, cégbemutató vagy videós podcast? segítünk! Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
- Kollektív vs. egyéni célok
Ha motiválttá akarod tenni a célcsoportot a jelentkezésre (majd a kiváló minőségű munkavégzésre), érdemes a közös célokról és eddigi sikerekről is szót ejteni a kontentben, ugyanakkor ne hagyd ki azt se, hogy milyen lehetőségek várnak a jelentkezőre!
A továbbképzési és előrelépési-fejlődési lehetőségek mindig motiválók a munkavállalók számára, ahogy az is, ha munkáltatójuk támogatja őket privát céljaik elérésében is, és figyelmet fordít a munka és a magánélet egyensúlyára.
- „Referencia”
Ha a videóban szerepet kapnak a vezetők és a közvetlen munkatársak, az úgy hat a nézőkre, mint egy referencia, hiszen – mint már fentebb írtuk – mindig az a leghitelesebb, ha a már meglévő dolgozók érvelnek a vállalat mellett, és mondják el, miért jó nálatok dolgozni.
Nő a bizalom a cég iránt, ha a bemutatott vezetők és kollégák szimpatikusak, és pozitív módon nyilatkoznak a munkahelyről.
- Vállalati értékek
Egyre nagyobb szerepet játszanak a jelentkezéssel kapcsolatos döntési folyamatokban a vállalati értékek és preferenciák.
Könnyebben találnak új munkatársakat azok a cégek, amelyek kommunikálnak a szervezeti kultúráról és a vállalati értékekről.
Az álláskeresők számára szimpatikusabbá válhat egy munkahely, ha ismerik a CSR tevékenységét, vagyis tudják, hogy milyen módon vesz részt a társadalmi felelősségvállalásban.
Ugyanígy segíti a pozitív kép kialakulását, ha a munkahely családbarát, kutyabarát, tesz a munkahelyi jóllétért, társadalmilag fontos ügyeket támogat stb.
Segítségre van szükséged videó készítésben? Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
- Videóminőség
Korábbi tippjeink elsősorban a munkaerő toborzó videó tartalmi részére vonatkoztak, azonban legalább ilyen fontos, hogy a kontent technikailag is kiváló minőségű legyen.
Ha a kép- és/vagy hangminőség nem megfelelő, az rengeteget árthat a céged megítélésének, és inkább rombolni fogja a munkálatói márkádat, mint javítani.
Emiatt elengedhetetlen, hogy kizárólag a professzionális minőséggel érd be, amelynek előfeltétele a videózás technikai és személyi feltételeinek biztosítása.
Ha nem szeretnél beruházni drága eszközökre, és nem szívesen fizetnéd havonta a videós csapat munkabérét, átadhatod a feladatot egy marketing ügynökségnek, akik garantáltan professzionális minőségben készítik el számodra a videókat.
Amennyiben nem folyamatosan szeretnéd gyártani a multimédiás kontenteket, hanem csupán havi néhány tartalomra van szükséged, anyagilag is a kiszervezett marketinggel jársz jobban.
A DLX Media marketing ügynökség a tartalomgyártásra specializálódott. Ha szeretnéd, hogy levegyük a válladról a videózás terhét, és valóban szuper anyagokra vágysz, vedd fel velünk a kapcsolatot, és vágjunk bele minél előbb a közös munkába!
Esettanulmány videó, rendezvény videó, cégbemutató vagy videós podcast? segítünk! Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ