Egy vállalkozás ügyeit nem lehet intuitív módon intézni. Ahhoz, hogy egy cég sikereket érjen el, tudatosságra, konkrét célokra, a megvalósításhoz vezető út és a rendelkezésre álló erőforrások ismeretére, illetve a különféle folyamatok kontroll alatt tartására van szükség. Vagyis: ha céget szeretnél alapítani, mindenképpen kelleni fog egy üzleti terv, amely segíteni fog kordában tartani a vállalatod működését. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk, hogyan épül fel és mit tartalmaz egy jó üzleti terv minta vállalkozás indításához.
Az üzleti terv fogalma
Az üzleti terv valójában egy működési terv, amely segít abban, hogy meg tudd tervezni a vállalkozásod elkövetkezendő éveit, és átfogó képet ad a cégedről.
Alapvetően belső használatra készül, így nincsenek sem konkrét formai, sem tartalmi követelményei, és a terjedelme sem kötött – minden cég magára szabhatja oly módon, hogy a leginkább segítse a működést átlátni.
Így az üzleti terv hossza leginkább attól függ, hogy az adott vállalkozás mekkora, hány (és milyen) termékük, illetve szolgáltatásuk van.
Az üzleti terv részei
1. Vezetői összefoglaló
Röviden, tömören és lényegre törően mutatja be a vállalkozást, annak filozófiáját, a legfontosabb projekteket, a kitűzött célokat, a rendelkezésre álló erőforrásokat, a cég struktúráját, illetve kitérhet a piaci részesedés kérdésére.
A vezetői összefoglaló átlagos terjedelme kb. egy oldal.
2. A vállalkozás bemutatása
Ez a rész tartalmazza a cég alapvető adatait – a bejegyzett székhelyet, telephelyet, a tevékenységi köröket, a tulajdonosi struktúrát, illetve részletesebben ismerteti a vállalkozás termékeit és szolgáltatásait.
Kitérhet arra, hogy ezek a termékek és szolgáltatások milyen problémára, milyen módon nyújtanak megoldást, milyen a piaci pozíciójuk, miért mások, mint a versenytársak termékei vagy szolgáltatásai, illetve bemutathatja a célcsoportot is.
- kapcsolódó cikkek:
Ha segítségre van szükséged egy jó cégbemutató, weboldal vagy bemutatkozó videó elkészítésében – állunk rendelkezésre:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
3. Iparági helyzet
A piackutatás és a versenytárs-elemzés során begyűjtött adatok kerülnek ebbe a fejezetbe. Az iparági helyzet ismerete nélkül nem lehet megvalósítható célokat és működő üzleti tervet készíteni.
Fontos, hogy a lehető legtöbbet tudd a konkurenciáról, és hogy ismerd az iparágad történéseit, trendjeit, prognózisait.
- kapcsolódó cikkek:
4. Működési terv
A legfontosabb működési folyamatokat mutatja be, ezen felül tartalmazza a különféle gyártási és fejlesztési terveket, valamint kijelöli azokat a „mérföldköveket”, amelyek a kitűzött cél eléréséhez vezetnek.
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek:
5. Marketing terv
Nem elég kiváló termékekkel és szolgáltatásokkal megjelenni a piacon – azt is meg kell precízen tervezni, hogy miként fog a céged a célszegmens látókörébe kerülni, és hogy mit kell tenned ahhoz, hogy téged válasszanak a versenytársak helyett.
A marketing tervben ezen túl kifejted az árazási stratégiát, bemutatod az „ideális” vásárlód (perszóna) jellemzőit, és meghatározod azokat a további eszközöket, amelyek hozzásegítenek üzleti céljaid megvalósításához.
- kapcsolódó cikkek:
A DLX MEDIA-nál segítünk a marketing tervezésben, stratégiában és a megvalósításban is! Beszéljünk!
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
6. Pénzügyi terv
Ez a rész a bevételeket és a kiadásokat (befektetett idő, munkaerő költsége, logisztika, adó, anyagköltségek, amortizáció stb.) tartalmazza, illetve itt fejtheted ki a beruházási terveidet, megjelenítheted a külső erőforrásokat.
7. Mellékletek
Kiegészítő dokumentumok kerülnek a mellékletek fejezetbe, amelyek az üzleti terv hitelességét támasztják alá.
Ezek többnyire számadatokat tartalmazó táblázatok és leírások.
Üzleti terv minta vállalkozás indításához
Dönthetsz úgy, hogy a komplett üzleti terv készítést házon belül, önállóan oldod meg, azonban léteznek üzleti terv minta készítő programok, amelyek kérdések feltevésével segítenek abban, hogy a tervedből egyetlen lényeges információ se maradjon ki.
Egy ilyen programot is felhasználhatsz, de akár egy külső céget is bevonhatsz a folyamatba, akik nem csupán az üzleti terv elkészítésében lehetnek a segítségedre, hanem annak profi megvalósításában is közreműködhetnek.
Ha segítségre van szükséged, fordulj hozzánk bizalommal!
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
Nézz be hozzánk:
Borítókép: AbsolutVision on Unsplash