Minden sikeres vállalkozó a fejlődést tartja szem előtt, amely persze a mindennapi szokásokban is egyértelműen megnyilvánul. Ezek a nem feltétlenül sok időt igénylő, de rendszeresen végzett tevékenységek segítenek azt a valódi vállalkozói attitűdöt megteremteni, amely az áttörő sikereket hozhatja el a piacon.
De pontosan melyik 5 szokással csiszolhatod rendkívüli gyorsasággal a vállalkozói gondolkodásmódod? Íme!
1. Olvass!
Az olvasás tökéletes tréning az agynak, emellett rengeteg hasznos dolgot is tanulsz közben. Napjainkban már pedig tényleg azt olvashatsz, amit csak szeretnél. Jelenleg is csupán néhány kattintásnyira vagy attól, hogy világszerte sikeres üzletemberek életútjait fedezd fel, és legfontosabb szakmai tanácsaikat is megismerd. Ez pedig kézzelfogható tudást és remek inspirációt biztosít majd a szorgos hétköznapokra.
Milyen könyveket érdemes olvasni?
- Kifejezetten a szakmádba vágó tartalmakat
- Motivációs könyveket
- Példaképek életrajzát
- Bármit, ami szórakoztat
2. Építs kapcsolatokat!
A kapcsolatépítés jelentősége felbecsülhetetlen az üzleti életben. Soha nem tudhatod, hogy egy két évvel ezelőtti rendezvényen megismert vállalkozó mikor fogja megcsörrenteni a telefonod, vagy kinek fogsz eszébe jutni akkor, amikor valakinek az ismerőse pontosan hozzád hasonló szakembert keres. De ugyanitt akár mentort is kereshetsz, aki folyamatosan segít fejleszteni a vállalkozói attitűdöd!
Hogyan teheted meg ezt a legkönnyebben?
- Járj meetupokra! Ezeken az előadásodon ugyanis hozzád hasonló vállalkozókkal és számos lehetőséggel találkozhatsz. Akár mindenkivel beszélgethetsz néhány sort, és azonnal elérhetőséget cserélhettek.
3. Légy jelen aktívan a közösségi médiában!
Néha kitenni 1-2 posztot és várni a csodát már régen sem volt kifizetődő taktika. Ha a közösségi médiában növelni szeretnéd a forgalmad, és kifejezetten az ügyfélszerzés a célod, akkor bizony energiát és időt kell fektetni a minőségi tartalmak készítésébe. Érdemes napi 1-2 bejegyzéssel dolgozni, de már hónapokra előre részletesen megtervezni a marketing stratégiád. Mindezt persze 100%-osan a célközönséged igényeire szabva.
Hogyan fejleszd a vállalkozói szemléleted a Facebook vagy Instagram pörgetése közben?
Ne csak nézz, láss is, azaz tanulj a jobbaktól! Nézd meg, hogy a nálad nagyobb forgalmat generáló konkurenciáid milyen minőségű képeket, milyen típusú tartalmakat és milyen rendszerességgel osztanak meg! Így könnyebben felmérheted a célközönséged valódi igényeit.
4. Lépj be mastermind csoportokba!
Igazán vállalkozó szellemű és segítőkész emberekkel szeretnéd körülvenni magad? Akkor a mastermind csoportok jelentik a megoldást számodra! Ezek a csoportok azért jöttek létre, hogy a tagok segítsenek egymásnak megoldani a szakmai problémákat és kihívásokat. De nem utolsó sorban tökéletes motivációs források is, hiszen a szakma úttörőivel és igazi ászaival is találkozhatsz.
Honnan származik a mastermind csoportok ötlete?
Napoleon Hill-től, a híres memphisi üzletembertől és írótól. Hill 1925-ben A siker törvénye c. könyvében vetette el a gondolat magvait, majd 1937-ben a Gondolkodj és gazdagodj c. bestsellerében már részletesen is kifejtette a mastermind csoportok segítő, mentoráló és inspiráló szerepét.
5. Tűzz ki SMART célokat!
Először is célszerű tisztázni, mit is jelentenek a SMART célok:
S = Konkrét (Specific)
M = Mérhető (Measurable)
A = Elérhető (Achievable)
R = Releváns (Relevant)
T = Időhöz kötött (Time-based)
Vágyakból csakis úgy lesznek célok, ha pontosan levezeted a tartalmukat és a velük kapcsolatos kitűzéseket. Ha minden célodhoz hozzárendeled a fenti 5 tényezőt, máris egyenes úton haladhatsz feléjük. SMART célok kitűzésével minden a kezedben van, így már “csak” végre kell hajtani a részfeladatokat.
Miért olyan fontos a konkrét és mérhető célok megfogalmazása?
- Vállalkozóként elengedhetetlen a tényekre és számokra való alapozás. Csakis azok képesek növekedni, akik nem a vakvilágba lőnek, hanem lépésről-lépésre kidolgozott stratégia mentén hódítják meg az újabb és újabb sikereket.
Ezzel az 5 szokással garantáltan fejleszted a vállalkozói gondolkodásod. Olvass minden nap legalább 15-20 percet, tegyél szert új kapcsolatokra üzleti rendezvényeken, mutass aktivitást a közösségi oldalakon, válj mastermind csoportok tagjává, és csakis SMART célokat tűzz ki a vállalkozói létformád tökéletesítéséhez!
borítókép: Austin Distel on Unsplash