A videó forgatás az egyik legnagyobb trend manapság a tartalomgyártás és -fogyasztás világában. Egyre több cég vág bele a multimédiás kontentek készítésébe annak reményében, hogy a videókkal hatékonyabban tudják elérni és megszólítani a célcsoportjukat. Egy jól elkészített videó valóban támogatni tudja a marketing céljaidat, azonban kellő rutin hiányában könnyű elkövetni olyan hibákat, amelyek miatt a végeredmény nem lesz megfelelő. Hogy ki tudd küszöbölni, ebben a bejegyzésben megmutatjuk a leggyakoribb videó forgatás hibákat, és néhány videó készítés tippet is megosztunk.
Videó forgatás – a legnépszerűbb marketing eszköz
Nem túlzás azt állítani, hogy ma a videó készítés az aranykorát éli. A videók népszerűségének oka, hogy szinte bármilyen bonyolult tartalmat képesek egyszerűen és érzékletesen bemutatni, egyidejűleg hatnak több érzékszervünkre, sőt az érzelmeinkre is, és lehetővé teszik a gyors és hatékony információátadást.
Éppen ez az utóbbi (a tudásanyag gyors, erőfeszítés nélküli megszerzése) az, amire manapság az embereknek leginkább szükségük van.
A fejlett technológiának köszönhetően pedig már akár az okostelefonunkon is szuper minőségben nézhetünk videókat, ami szintén a multimédiás tartalmak iránti kereslet növekedéséhez vezetett.
Ezért fontos a videó minőség
Fontos azonban tisztázni, hogy üzleti eredményeket csak és kizárólag minőségi tartalommal lehet elérni.
Egy rosszul sikerült videó akár kártékony, és ahelyett, hogy a célcsoport bizalmának és szimpátiájának megnyerését szolgálná, rontja a cégről alkotott képet a potenciális vevők szemében.
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek:
Segítségre van szükséged videó készítésben? Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
Videó forgatás hibák, amelyeket mindenképpen küszöbölj ki
1. Nincs átgondolt koncepció, forgatókönyv
Mindenféle tartalomgyártás első (és egyik legfontosabb) lépése a tervezés, amely egy komplex koncepció kidolgozását és a forgatókönyv megírását is magába foglalja.
Ezen túl (akár már a nulladik lépésként) érdemes minél pontosabban meghatározni a célcsoportot, és a lehető legtöbb infót begyűjteni róluk annak érdekében, hogy tisztán lásd, milyen témájú és stílusú videóban, mely platformon tudod őket leghatékonyabban megszólítani.
Ha ez megvan, még akkor sem ugorhatsz fejest a videózásba, hiszen nem random képkockákat szeretnél majd végeredményként kapni, hanem releváns információkat tartalmazó, logikus felépítésű, igényes és megnyerő tartalmat.
Meg kell tehát tervezni többek között a videó forgatás helyszínét, a szereplőit, a konkrét „sztorit”, és már itt érdemes gondolni a felvétel személyi és technikai feltételeire is.
2. Nem releváns tartalom
Gyakori hiba, és általában az előző pontban említett tervezési szakasz hiányosságaiból ered a nem megfelelő témaválasztás.
Ha nem ismerjük kellőképpen a célszegmenst, és nem tudjuk, hogy milyen kérdések foglalkoztatják őket, milyen problémákra keresnek megoldást, könnyen előfordulhat, hogy olyan tartalmakat gyártunk, amelyek nem fogják érdekelni őket, nem lesz releváns számukra az infó, amelyet a videóval átadunk nekik.
Ebben az esetben sajnos a videó nem fogja a vevőszerzést szolgálni. A potenciális vásárlók bizalmának elnyeréséhez az kell, hogy segíts nekik megoldani a mindennapos problémáikat, használható tippekkel, tanácsokkal, releváns információkkal lásd el őket.
Éppen ezért a manapság oly divatos clickbait címek alkalmazása sem célravezető, hiszen hiába kattintanak a videóra, ha nem a várt tartalmat kapják, pár másodperc után megszakítják a megtekintést.
3. A versenytársak „másolása”
A versenytársak figyelése mindig hasznos, hiszen ahhoz, hogy lekörözd a konkurenciát, tudnod kell, hogy ők mikor, mivel rukkolnak elő, és adott esetben ötleteket is meríthetsz tőlük.
Az viszont komoly hiba, ha elkezded másolni az ötleteiket.
Fontos, hogy minden tartalmad egyedi és különleges legyen!
Például nem baj, ha ugyanazt a témát dolgozod fel, mint a versenytársad, de a megvalósítás legyen az övétől eltérő, és csempéssz bele olyan plusz infókat, amely az ő tartalmaiból hiányoznak, ám a célcsoport számára fontosak és/vagy érdekesek!
4. Csak a szöveges infókra támaszkodsz
Ha nem használod ki a multimédia kínálta lehetőségeket, és kihagyod a vizuális ingereket biztosító elemeket, illetve nem használsz zenét vagy a beszéden kívül más hanghatást, akkor kicsi esélye lesz annak, hogy le tudod kötni a nézők figyelmét, és végignézik a videódat.
A mai világban elengedhetetlen, hogy már az első másodpercekben „megfogd” a nézőt, ha nem akarod, hogy rövid idő után bezárja a videódat.
A vizuális anyagok ráadásul nagy mértékben támogatják az információ feldolgozását is, tehát a megértést segíted, ha képeket, animációkat, ábrákat stb. használsz.
5. Silány hang- és képminőség
Bár videót készíteni egy mezei okostelefonnal is lehet, amely szinte mindenkinek a zsebében ott lapul, ha marketing célokra akarod felhasználni a kontentet, nem érheted be, csak a professzionális minőséggel!
Ez nem azt jelenti, hogy minden eszközből feltétlenül a legdrágábbat kell megvenni a videó forgatáshoz, de a technika kiválasztása során ne az alacsony ár legyen a legfőbb szempont, hanem mindig tartsd szem előtt azt is, hogy milyen minőségű videót tudsz az adott eszközzel készíteni!
Ha nem akarsz ezzel bajlódni, van lehetőséged fotóstúdió bérlésre vagy videó stúdió bérlésre is. Amennyiben havi néhány forgatást szeretnél csak lebonyolítani, valószínűleg anyagilag is jobban jársz ezzel az opcióval.
6. Nem összeszokott / profi csapattal dolgozol
A technika beszerzése mellett nagy kihívás lehet a személyi feltételek biztosítása is. Elengedhetetlen, hogy olyan szakembereket válassz, akik megfelelő kompetenciákkal és rutinnal rendelkeznek videózás terén.
Igazán gördülékeny azonban akkor lesz a videó forgatás, ha összeszokott csapattal dolgozol, akik már félszavakból is értik egymást.
Segíthetünk? 🙂 Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
7. Videó vágási hibák
A forgatás befejeztével nem ér véget a videó készítés folyamata, hiszen hátra vannak még a vágási és egyéb utómunkák.
Fontos, hogy ezeket is tudatosan csináld, hogy a végeredmény egy logikus felépítésű, jól összerakott videó legyen.
A következetesség itt is elengedhetetlen – a konzisztens márkaépítés érdekében törekedj arra, hogy minden videódnál ugyanazokat az arculati elemeket alkalmazd!
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek:
8. SEO szempontok figyelmen kívül hagyása
Ahhoz, hogy a videódra minél többen rátaláljanak, foglalkoznod kell a keresőoptimalizálással (SEO-val) is, vagyis törekedned kell arra, hogy a böngésző minél előkelőbb helyre rangsoroljon téged a találati listán.
Ennek érdekében (többek között) kulcsszavakat kell elhelyezned a videóban, a címében és a leírásban, illetve az indexkép megnevezésében, amelyek alapján a kereső relevánsnak fogja értékelni a tartalmadat, és forgalmat terel a felületedre.
Ha szeretnéd tudni, mit tehetsz még azért, hogy az organikus találati listán előrébb kerülj, itt találsz bővebb információt.
9. Nem megfelelő csatorna választása
Hiába vannak szuper videóid, ha nem a megfelelő platformon osztod meg őket, nem fogod elérni velük a célcsoportodat.
Nem véletlenül hangsúlyoztuk többször a célszegmens alapos ismeretének a fontosságát, hiszen muszáj képben lenned például a médiafogyasztási szokásaikat illetően ahhoz, hogy el tudd juttatni hozzájuk az üzenetedet.
Ha például a célcsoportod az idősebb korosztály tagjai, valószínűleg nem a TikTok lesz számodra a megfelelő csatorna új videód publikálására, hiszen ez a videómegosztó inkább a fiatalok körében népszerű (míg YouTube-ot és a Facebookot az idősebbek is használják).
Kérhetsz segítséget videó forgatáshoz
A fentiek alapján láthatod, hogy a videó készítés meglehetősen komplex feladat, amelynél rengeteg dologra oda kell figyelned, és bizonyos szakértelemmel is rendelkezned kell.
Ha szeretnél belevágni a videózásba, esetleg YouTube csatorna indításán is töröd a fejed, nem feltétlenül kell egy komplett stábot és egy kreatív csapatot teljes munkaidőbe felvenned, illetve minden szükséges eszközt megvásárolnod horribilis összegért.
Ehelyett dönthetsz úgy, hogy átadod a feladatot egy marketing ügynökségnek, akik akár teljes egészében leveszik a válladról ezt a terhet, és profi videókkal látnak el.
Ha ki szeretnéd maxolni a videózásban rejlő lehetőségeket, vedd fel velünk a kapcsolatot, és egyeztess időpontot az első, ingyenes konzultációra!
DÍJMENTES KONZULTÁCIÓ
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek:
Kapcsolódó cikkek:
- Videó készítés árak és hasznos infók
- Videó ötletek és tippek webshopoknak
- Videó készítés cégeknek (5 lépésben)
- Reklámfilm, reklám video tippek
Borítókép: Seth Doyle on Unsplash