A mai médiafogyasztók előnyben részesítik a multimédiát a többi kontenttípussal szemben, hiszen a videók által gyorsan és egyszerűen juthatnak hozzá könnyen feldolgozható információkhoz. Ráadásul a videó nemcsak több érzékszervre, hanem az érzelmekre is hat, így egyre több cég használja fel ezt a marketinges eszközt üzleti céljai eléréséhez. Ha Te is most vágnál bele a videó készítésbe, vagy már egy ideje foglalkozol vele, de jobban elmélyülnél benne, akkor olvass tovább, mert ebben a cikkben összegyűjtöttük a leggyakrabban használt videós alapfogalmakat!
Akár cégen belül készítitek a videós tartalmakat, akár a kiszervezett marketinget preferáljátok, hasznos lehet, ha ismered a videós alapfogalmakat, hiszen ezekre bármikor szükség lehet egy egyeztetés során.
Ha képben vagy a szakzsargont illetően, könnyebben tudod kommunikálni az igényeidet, elképzeléseidet is.
Script (forgatókönyv)
A script vagy forgatókönyv egy jól kidolgozott, alapos terv, amely segít abban, hogy a felvétel optimálisan haladjon, és a forgatás alatt mindig mindenki tudja, hogy pontosan mi a feladata, mi mikor hangzik el, hol, milyen képbevágásra vagy hangeffektre lesz szükség.
Ha segítségre van szükséged a videó marketing stratégia összeállításában, regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
Shotlist
Egy olyan lista, amely a felvétellel kapcsolatos technikai elvárásokat és megoldásokat tartalmazza – például azt, hogy milyen kamerát vagy objektívet használjon az operatőr. Az összes jelenet szerepel a shotlistben kisebb megjegyzésekkel, amelyek mind az operatőr munkáját segítik.
A- és B-roll
Az A-roll a témáról szóló főfelvételt jelenti. Interjú esetén például az a felvétel az A-roll, amely magának az interjúalanynak az arcát veszi fel. Ezt egészíti ki a B-roll, melyet vágóképnek vagy másodlagos felvételnek is nevezünk. Az interjús példánál maradva ez lehet egy felvétel a környezetről. A B-rollnak „biztonsági” szerepe is van: az A-roll esetleges hibáit lehet a vágóképekkel elfedni, javítani.
SFX (sound effect)
A beszéd és a zene kivételével ide tartozik minden hanghatás, például a különféle környezeti hangok és zajok, a mesterséges hangeffektek. Ezeket felvehetjük a forgatás során is, de nagy részük letölthető.
VFX (visual effect)
A kifejezés a vizuális effektekre, vagyis a látványért felelős elemekre utal. Egy komplett ipar épül rá. Minden képmanipulációs módszer is ide tartozik – például a háttér megváltoztatása, vagy, ha berakunk a videóba egy olyan elemet, amely annak eredetileg nem része.
Transition (átmenet, áttűnés)
Az utómunkálatok során használt technika, amelyet akkor használunk, amikor különböző felvételeket kombinálunk, vágunk össze. Alkalmazhatunk sima áttűnést, elhalványíthatjuk a videót, de meg lehet animálni is, és még számos technika létezik arra, hogy a felvételek összevágása a néző számára ne legyen zavaró. Ugyanakkor ezek az átmenetek felhasználhatók a film hangulatának befolyásolására, utalhatnak az idő múlására, illetve tagolhatják is a történetet.
Insert
Egy olyan elem beillesztését jelenti a videóba, amely eredetileg nem szerepel a felvételen, vagy látszik ugyan, de fel kell nagyítani, ki kell emelni ahhoz, hogy valamilyen fontos információt közvetítsen a néző számára.
Ilyen lehet egy részletről közeli felvétel beszúrása, vagy egy kép a házról, miközben bent zajlik egy jelenet.
A fogalom lefedi a feliratok hozzáadását, nevek kiírását vagy egy grafika hozzáadását is a felvételhez.
Ha segítségre van szükséged videó készítésben, regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
Intro, outro
A videót megelőző és az azt lezáró rövid rész, melyek keretbe foglalják a videót. Az intro lehet egy előzetes a videó tartalmából, de lehet egy grafika vagy egy olyan felvétel, amely például utal a YouTube-csatorna tematikájára, stílusára.
Míg az intro megnyitja, az outro lezárja a videót – például egy stáblistával, elérhetőségekkel, esetleg előzetessel a következő rész tartalmából.
Szervezd ki a marketinget és a videó készítést ügynökségünknek:
Szemvonal
Amikor emberekről készült felvételt nézünk, jellemzően a szemükbe nézünk. A szemvonal elsősorban az utómunkálatoknál segít, hogy amikor több felvétel összevágásával készül el egy videó, akkor a szereplő szeme mindig a képnek ugyanazon a síkján helyezkedjen el.
Statív
Állvány, amely a kamerát rögzíti. Számos típusa van, melyek különféle beállítási lehetőségekkel és extrákkal felszerelve segítik az operatőr munkáját.
Ha profi videókra vágysz, de a lehető legkevesebbet szeretnél bajlódni a videó készítéssel, vedd fel velünk a kapcsolatot, és bízd ránk a feladatot!
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek: