Az elmúlt másfél évben életünk nagy részét online meetingeken töltöttük, és amennyiben a jövőben visszatérnek a járvány miatti korlátozások, nem kizárt, hogy újra elő kell venni a Zoom-ot, a Teams-et vagy akár a Google Meet-et. Az alábbi 10 tipp segítségével Te is kihozhatod a maximumot a következő online meetingedből!
1. Hangminőség javítása
Nem szükséges beruházni a legdrágább mikrofonra, de célszerű legalább headset-et használni mind a két oldalon. Mivel a laptop hangszórója és mikrofonja elég közel van egymáshoz, így sokszor nem halljuk, vagy nem értjük amit a másik mond, esetleg visszhang is kialakulhat. Sokkal jobb, tisztább hangminőséget érhetünk el, ha beszerzünk egy jó minőségű beépített mikrofonos fülhallgatót/fejhallgatót.
2. Legyen elég fény
Egy meeting során érdemes úgy elhelyezkednünk, hogy szemből érjen minket szűrt fény. Az sem szerencsés, ha telibe süt a nap ránk, és az sem hoz jó eredmény, ha az ablaknak háttal ülünk.
Ha nincs elegendő természetes fény, akkor pedig érdemes valamilyen stúdió lámpát, softboxot, de legalább egy jó asztali lámpát beszerezni.
A ZOOM-on belül a videó beállításoknál találunk egy “Touch up my appearance” funkciót, aminek segítségével beállíthatjuk, hogy mennyit javítson, retusáljon a szoftver az arcunkon, ami jól jöhet akkor, ha egy átmulatott éjszaka után korán reggel kezdődik az online meeting a főnökünkkel! 🙂
3. Képernyőmegosztás
Ezt a funkciót a legtöbb felhaszálónak nem kell bemutatni, hiszen akinek prezentálni kellett az elmúlt 1.5 évben, az biztosan használta már. Azonban fontos megemlíteni, hogy nem csak a teljes képernyőnket tudjuk megosztani, hanem van egy Whiteboard funkció is, ami egy író táblaként funkciónál. Írhatunk, rajzolhatunk rá, elhelyezhetünk ikonokat is rajta.
Ezen kívül a screen mirroring funkció segítségével akár vezeték nélkül is meg tudjuk osztani az iPhone/iPadünk képernyőjét.
4. ZOOM meeting rögzítése
Mindenképp érdemes lehet rögzíteni a ZOOM meetinget, főleg ha az egy előadás vagy olyan konzultáció, aminek a felvételét később fel tudjuk használni más célokra is. Ezeket lehet lokálisan, a gépünkre rögzíteni, vagy a felhőben tárolni.
A felhő alapú felvétel több lehetőséget rejt, egyrészt nem vagyunk kitéve a lokális számítógép meghibásodásának, másrészt pedig akár több kameraállást is lehet rögzíteni, párhuzamosan tudjuk elmenteni a “gallery view” és a “speaker view” nézeteket.
5. ZOOM meeting rögzítés több kamerával
Ha izgalmasabb eredményt szeretnénk akkor a laptop kameráján kívül fel vehetjük magunkat plusz kamerákkal, több szögből is. Egy kis utómunkával sokkal izgalmasabb, dinamikusabb előadásokat tudunk így generálni. Mint például ebben a videóban.
Videókészítéshez, YouTube-csatorna kezelésben kérj ajánlatot a DLX MEDIA-tól!
6. ZOOM Integrációs lehetőségek
A ZOOM-ot több, külső szoftverrel is össze lehet integrálni, ilyen például a fejlesztők és marketingesek körében népszerű SLACK chat-alkalmazás, ahonnan így egy kattintással tudunk meetingeket indítani.
Különböző időpont foglaló felületek, mint például a youcanbook.me egyből képes generálni egy linket a kapcsolódó ZOOM meetinghez és azt is beállíthatjuk, hogy mikor küldjön e-mail-es vagy sms emlékeztetőt a másik félnek a találkozóról.
7. ZOOM Breakout Rooms, avagy szobákra osztás
Kevesen ismerik ezt a funkcióját a ZOOM-nak. Ha nagyobb előadásokat tartunk, sok résztvevővel, van lehetőségünk több, kisebb szobát is létrehozni. Így be tudjuk osztani a jelenlévőket különféle csoportokba. Be tudjuk állítani azt is, hogy ezekből a szobákból mikor kerüljenek vissza az emberek a fő meeting felületre.
8. Billentyűparancsok
Ha a Preferences fület megnyitjuk, megtaláljuk a Keyboard shortcuts oldalt. Itt személyes preferenciák alapján be tudjuk állítani a különféle billentyűparancsokat. Például le tudjuk némitani magunkat vagy meg tudjuk osztani a képernyőnket egy kattintással.
9. Szavazás
Ha nehezen tudjuk bevonni a résztvevőket, vagy nem tudjuk aktivitásra bírni őket, jó megoldás lehet a Poll, vagyis a beépített szavazás funkciót használni.
Több kérdést is feltehetünk a résztvevőknek, ők pedig a válaszlehetőségek közül a nekik legmegfelelőbbre tudnak voksolni, aminek az eredményeit meg is tudjuk velük osztani, ha lezárult a szavazás.
10. ZOOM apps
A legújabb frissitésekben a ZOOM apps segítségével számos további app-al, külső programmal köthetjük össze a ZOOM rendszerünket. Össze lehet például integrálni a YouTube-al, így a felvételeket automatikusan fel is tudjuk tölteni az adott csatornára.
Emellett összeköthetjük CRM-mel, vagy különféle ügyfélnyilvántartó rendszerekkel. Így, ha egy meeting lezárult, a rendszer automatikusan létrehoz egy feladatot az ügyfélkezelő rendszerben.
10+1. tipp: Emeld meg a laptopod!
A ZOOM online meeting használata során érdemes megemelni a laptopunkat nagyjából 10-15 centivel, mivel így nagyjából szemmagasságban lesz a gépnek a kamerája. Sokkal természetesebb hatást fog kelteni a túloldalon és a nyakunknak is sokkal kényelmesebb lesz, ha nem kell óránkon át lefelé néznünk a laptop kijelzőjére.
Sok sikert a következő ZOOM meetingedhez! 🙂
borítókép Markus Winkler on Unsplash