A Zoom az egyik legismertebb és leggyakrabban használt, videotelefonálásra és online csevegésre alkalmas szoftver, amely bár 2011 óta elérhető, igazán a Covid-19 járvány időszakában vált igazán a mindennapjaink részévé, és népszerűsége azóta is töretlen. Ha most kezdenéd el használni a cégednél, vagy már dolgoztok vele, de szeretnétek kimaxolni a Zoom meetingjeiteket, olvass tovább, mert ebben a cikkben ehhez adunk néhány szuper tippet!
1. Hangminőség javítása – headsettel
Egyetlen zavaróbb dolog van annál, ha a videomeeting képminősége nem megfelelő, az pedig a rossz hangminőség, hiszen az magát a megértést akadályozhatja.
Ha headsetet használsz, a leggyakoribb problémákat remekül kiküszöbölheted vele.
Headset nélkül előfordulhat, ha laptop mikrofonja és hangszórója nagyon közel vannak egymáshoz, hogy amikor a résztvevők egymás szavába vágnak, vagy egyszerre többen beszélnek, akkor lenémítja őket a rendszer.
Sokkal tisztább hangminőséget kapsz, ha headsetet használsz.
2. Fényminőség, hogy jól lássanak a Zoom meeting résztvevői
A legtöbb irodában és otthoni dolgozószobában nincs stúdióvilágítás. A fényminőségért sokat tehetsz, ha az ablakkal szemben helyezkedsz el, hogy természetes fény érjen, így a háttered a nappalid vagy a konyhád lesz.
Olyan helyet érdemes választani, ahova nem tűz be telibe a nap, hanem szűrt fényt kapsz.
Ha még így sem vagy teljesen elégedett az eredménnyel, vagy kora reggel lesz az első Zoom meetinged, a program beállításai között megtalálod a „touch up my” funkciót, amellyel kicsit retusálni tudod a képet.
Ha segítségre van szükséged a videó marketing stratégia összeállításában, regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
kapcsolódó cikkünk: Videó minőség javítása (5 + 1 tipp a profi videókhoz)
3. Képernyőmegosztás Zoomon
Többféle opciót is kínál a Zoom képernyőmegosztásra. Választhatod azt, hogy az egész asztalodat megosztod, vagy csak egy-egy megnyitott ablakot.
Whiteboard is rendelkezésedre áll a Zoomon, amely egy fehér „fal”, amelyre tudsz írni, rajzolni, emojikat kirakni stb.
Ha pedig telefonról szeretnél valamit prezentálni, lehetőség van iPhone-okat és iPadeket Airplayen keresztül összekötni, ami azt jelenti, hogy elindítom a megosztást, a telefonon pedig a lenyíló fenti menüből kiválasztod a scren mirorring funciót. Ha rábösz a Zoom kapcsolatra, máris tudod prezentálni a telefonodon tárolt fájlokat.
4. Meeting rögzítése
Soha nem lehet tudni, hogy mikor lesz szükséged a Zoom meetingről készült felvételre, ezért érdemes már a meeting elején a „Record meeting” gombra kattintani, amellyel elindítod a felvételt.
Ez különösen fontos akkor, amikor éppen interjú készül, vagy előadást tart valaki.
Tudsz választani lokális vagy felhő alapú rögzítés közül. Az előbbinél a géped veszi fel és tárolja a meetinget, az utóbbinál a Zoom, és a felhőben tárolódik a rögzített anyag.
A második opció annyiból szerencsésebb, hogy amennyiben bármi gond van a gépeddel, például meghibásodik, vagy több eszközt használsz felváltva, a felhőben eléred a fájlodat.
Másrészt itt a Zoom azt is lehetővé teszi, hogy többfajta kameraállást is felvegyél, például a beszélő mellett a galérianézetről is.
A harmadik érv a felhő alapú rögzítés mellett, hogy ebben az esetben a mobilodról is le tudod játszani a felévtelt.
5.Felvétel kimaxolása Zoomon
Ha tényleg ki akarod hozni a maxot a Zoom meeting felvételéből, megteheted, hogy plusz kamerákat állítasz be.
Ez azért fontos, és azért dob rengeteget a felvételen, mert így nem válik unalmassá a videó, hiszen nem csak statikus képet, az egymás mellett lévő arcokat lehet látni rajta, hanem meg tudod mutatni azt is, hogy mi van körülöttetek, és ezáltal kicsit kontextusba tudod helyezni a nézőket.
ZOOM meetingek felvétele profi stúdió körülmények között:
6. Integrációs lehetőségek
Több applikációval is össze lehet kötni a Zoomot.
Ilyen például Slack üzenetküldő alkalmazás, amelyet, ha összekötsz a Zoommal, akkor egy Slack-chatből vagy szobából közvetlenül indíthatsz Zoom meetinget.
A YouCanBook.Me időpontfoglaló applikációval is szuperül „kollaborál” a Zoom. Amikor valaki ezen keresztül egyeztet veled időpontot, és kiválasztja a számára optimális időpontot, illetve megadja az adatait, akkor a Zoom automatikusan létrehoz a kiválasztott dátumra egy meetinget, létrehozza az ID-t is, és küld emlékeztetőket is az online találkozó előtt.
A Google Naptárral szintén összeköthető a Zoom. Amikor létrehozunk a naptárban egy új eseményt, akkor annyit kell tenni, hogy rákattintunk a „make it a Zoom meeting” gombra, majd hozzáadjuk az értesítést, és egyszerűen meghívjuk az érintett személyeket.
7. Breakout rooms
Ezt a funkciót használhatod, ha szobákra szeretnéd osztani a meeting résztvevőit. Ez például egy nagyobb esemény, például egy konferencia esetén, online egyetemi óráknál, ahol kiscsoportos munkára van szükség, szuper lehetőségeket teremt.
A Zoom automatikusan osztja szét ilyen esetben az embereket a különböző szobákba, viszont ezt a későbbiekben módosítani tudod.
Be tudod állítani azt is, hogy hány perc múlva szűnjön meg magától a szoba. Ilyenkor mindenki visszakerül a főmeetingbe, és megszűnik a kiscsoportokra tagolódás.
8. Billentyűparancsok
A Zoom preferences menüsorában találod meg a gyorsbillentyűk beállításának a lehetőségét, hogy egy billentyűkombinációval tudj különféle műveleteket végrehajtani, például megosztást, meghívást, elnémítást, meetinghez csatlakozást.
Ezek a beállítások rendkívül gördülékennyé tudják tenni a meetingjeidet.
9. Szavazás
Minden előadó rémálma, hogy a meetingen csak kis fekete kockákat lát emberi arcok helyett, és a résztvevők be se kapcsolják a kamerát, de nem szólnak hozzá az elhangzottakhoz.
Ha szeretnél egy kis interaktivitást kicsikarni az online esemény résztvevőiből, arra jó opció, ha szavazásokat indítasz.
Ennek egyik módja, ha használod a Zoom chatjét. De még jobb, ha a meeting beállításainál új szavazást indítasz a Polls funkcióval.
Itt létrehozhatsz egy új szavazást, megadhatod a kérdéseket és a lehetséges válaszokat. Kiválaszthatod azt is, hogy a résztvevők milyen formában válaszoljanak – például válasszanak többféle opció közül, vagy pipálják ki a jó megoldást.
A meetingen már csak annyi dolgod lesz, hogy a Polls gomb megnyomásával elindítsd a szavazást, és megvárd, amíg mindenki reagál. Amint megadták a válaszokat, látni fogod, hogy hányan töltötték ki, és milyen válaszok érkeztek.
A szavazás lezárása után pedig a résztvevőknek is megmutathatod, hogy milyen eredmények születtek.
10. Zoom apps
Számos új applikáció köthető össze a Zoommal. Az új funkció Zoom apps néven található a legújabb frissítéseknél.
Segítségével a szoftver összekapcsolható például a YouTube-bal, és a felvételek automatikusan feltölthetők a YouTube csatornára, de ugyanígy „kompatibilissé” tehető a CRM rendszerekkel és más, ügyfél-nyilvántartó rendszerekkel, így többek között beállítható, hogy az online megbeszélés után a rendszer automatikusan létrehozzon egy feladatot valamelyik feladatkezelő alkalmazásban.
Teljeskörű marketing tanácsadás, videó készítés, podcast indítás: DLX MEDIA! Regisztrálj egy díjmentes konzultációra:
DLX MEDIA tartalommarketing szolgáltatásaink eredményorientált cégeknek:
borítókép: visuals // Unsplash
ZOOM videó: Dallos Zoltán